Rize İli

‘Rize’ şehri Türkiye genelinde yüksek miktardaki çay üretimi ile tanınmaktadır. Türkiye’nin kuzey doğu Karadeniz kıyısında yer alan Rize, Gürcistan’a yaklaşık 100 km uzaklıktadır. Bölgenin yemek, tekstil ve dil kültürünün zenginleşmesine katkıda bulunan eski Yunan, Bizans ve Selçuk Türkleri gibi birçok imparatorluğa da ev sahipliği yapmıştır.
Rize ili Kaçkar dağlarıyla Türkiye’nin iç kısımlarından ayrılır. Bu dağlar kışların ılık yazların ise nemli geçmesine neden olur. Ayrıca, bölgenin gür, yeşil bitki örtüsüne ve bölgede çay yetişmesini sağlayacak mikro iklime sahip olmasını sağlar. Burada bulunan Alpin çayırlıkları, hayvanlar ve bitkiler çevre kirliliğinden etkilenmemişlerdir. Turistler, doğa yürüyüşçüleri ve dağcılar için diğer bir avantaj ise şifalı özelliği ile bilinen yerel ‘Anzer’ balının tadına bakma fırsatı bulmalarıdır. Rize’nin arkasında bulunan dağlık alanlar yürüyüşçüler ve dağcılar için tercih edilen bir yerdir. 3937 metrede zirvesi ve 2400 – 3000 metre yükseklikte bulunan buzul gölleri ve morenleri ile Kaçkar Dağları balıkçılar için de çok uygun bir yerdir.

Yörede birçok yemek çeşidi olmasına rağmen, karalahana ve hamsi bu bölgenin en özel yemekleridir. Bölgenin yöresel diğer yemekleri ise ‘Hamsili Ekmek’ veya ‘Mısır Ekmeği’ ve tereyağı, mısır unu ve özel bir peynirle yapılan ‘Mıhlama’dır.

Bölgede birçok el sanatını hala görebilirsiniz. Özellikle Hemşin bölgesinde aynı anda sığır güden ve çorap ören yöresel kadınları görmek mümkündür. Canlı kırmızı ve siyah renklerin hakim olduğu ünlü yerel bez ‘Feretiko’, ahşap kaşık ve kutular, çay sepetleri ve kayık gibi hasır işi ürünler ile üç teli olan küçük yerel müzik enstrümanı ‘Kemençe’ Rize’nin özgünlüğünü gösteren yöresel hediyelik eşyalardır.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ

2006 yılında kurulan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi yeşil ve mavi renklerin buluştuğu, çayı, eşsiz bitki örtüsü, geleneksel dansı ‘Horon’u ve ‘Tulum’u ile ünlü, doğal güzellikleri olan bir şehirde yer almaktadır. Üniversitemizin on iki bin öğrencisi, üç Enstitüsü, altı Fakültesi, beş Meslek Yüksek Okulu ve dört Yüksek Okulu bulunmaktadır.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin vizyonu bilimsel ve teknolojik alanlarda rekabet gücü sağlamak, üretim odaklı, uluslararası bir seviyede eğitim sunmak; öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif ihtiyaçlarını karşılamak, mükemmel araştırma ve profesyonel hizmet perspektifine sahip nitelikli akademik personel sayısını artırmaktır.

BARINMA

Yurtlar, hem kız hem de erkek öğrencilere sağlanmaktadır. Yeni gelen öğrencilere konaklamaları için ana kampüste bulunan konuk evi sunulmaktadır. Ayrıca, şehir merkezinde öğrenciler için özel yurtlar vardır.

KÜTÜPHANE

Hızla gelişmekte olan kütüphane sistemi çeşitli kaynaklara ulaşım imkanı sunarak ödev ve araştırmalarında üniversite fakülte üyelerine ve öğrencilere destek olmaktadır.

BESLENME

Kampüste uygun fiyatlarda yiyecek içecek sunan bir merkez kantin ve bir yemekhane bulunmaktadır. Ayrıca, Rize şehir merkezinde geleneksel yemekler ve fast food sunan mekanlar mevcuttur.

SAĞLIK HİZMETLERİ

Sağlık Merkezinde tüm öğrencilerimiz için ücretsiz sağlık hizmeti sunulmaktadır.

SPOR

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde basketbol, voleybol, masa tenisi gibi kapalı mekan sporları için gerekli olan ekipmanlara sahip bir kapalı spor salonu bulunmaktadır. Ayrıca, basketbol, voleybol, masa tenisi ve hentbol gibi sporların yanı sıra bölgede popüler bir spor olan futbol için bir saha bulunmaktadır. Doğal güzellikleri bakımından da zengin olan bu bölge, Heliski, dağcılık, yamaç paraşütü ve rafting gibi macera sporları için çok uygundur.

SOSYAL YAŞAM

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kampüs hayatı Rize’de öğrencinin akademik hayatını kolaylaştırmak için çeşitli olanaklar sağlar. Öğrenciler kendi kulüplerini oluşturmak için teşvik edilir, örneğin, tiyatro, sinema, satranç, dağcılık, kuş gözlemciliği ve dalış. Şu anda 24 öğrenci kulübü vardır. Üniversite personeli ve öğrenciler için ana kampüste bir kapalı spor salonu vardır.

ULAŞIM

“Dolmuş” Hizmetleri (Minibüsler)

Dolmuş, ana kampüse ulaşım için kullanılabilecek alternatif bir toplu taşıma sistemidir. Kampüsten şehir merkezine yaklaşık on dakikada gidilmektedir.

ULUSLAR ARASI İLİŞKİLER

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, öğrencilerin ve akademik personelin değişim programlarından faydalanmalarını sağlamak için Polonya, İtalya, Almanya gibi Avrupa Birliğine üye ülkelerdeki üniversitelere ikili anlaşmalar yapmaktadır.

DİL EĞİTİMİ

Üniversitemizin eğitim dili Türkçe olmakla birlikte İngilizce daha az ölçüde kullanılmaktadır.